تبلیغات
رمز شهادت - پیام امام درباره شهیدموسی نامجو
رمز شهادت
 
ای کاش ما هم رمز شهادت را می فهمیدیم

اللّهمّ صَلِّ على مُحمُدٍ و على آلِ مُحمّدٍ كَمَا صَلَّیتَ عَلى آلِ اِبراهیمَ اِنَّكَ حَمیدٌ مجیدٌ اللّهمّ بارِك علَى مُحَمّدٍ و على آل محمد كما باركتَ على آل ابراهیمَ اِنّكَ حمیدٌ مجیدٌ

شهید موسی نامجو

پیام حضرت امام خمینی (ره):

با كمال تأثر و تأسف خبر دلخراش سانحه هوایی یك فروند هواپیمای نیروی هوایی كه حامل شهدا و مجروحین جنگ اخیر بود و منجر به شهادت جمعی از خدمتگزاران به اسلام و ملت شهید پرور ایران گردید كه در بین آنان تیمسار سرلشكر ولی الله فلاحی، تیمسار سرتیپ نامجو، تیمسار سرتیپ فكوری و آقای كلاهدوز بودند، واصل گردید.

 اینان خدمتگزاران رشید و متعهدی بودند كه در انقلاب و پس از انقلاب با سرافرازی و شجاعت در راه هدف و در حال خدمت به میهن اسلامی به جوار رحمت حق تعالی شتافتند.

امید است كه پس از پیروزی شرافت آفرین برای ملت و پس از زحمات طاقت فرسا در راه هدف و عقیده، روسفید و سرافراز به پیشگاه مقدس ربوبی وارد و مورد رحمت خاصه واقع شوند.  

موسی نامجو در 26 آذر ماه 1317 در محله کولیور بندر انزلی به دنیا آمد؛ در سال 1337 به عنوان یکی از بهترین شاگردان، دیپلم ریاضی گرفت و وارد دانشکده نقشه برداری دانشکده افسری (امام علی) گردید و با مدرك لیسانس نقشه برداری (درجه ستوان دومی) در سال 1340 از دانشکده افسری فارغ التحصیل شد.

وی به زبان‌های فرانسه و انگلیسی آشنایی داشت و در زمان پیروزی انقلاب، عضو هیئت علمی دانشكده افسری بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سمت فرماندهی دانشكده منصوب شد و پس از شهادت دكتر چمران به عنوان نماینده امام (قدس سره) در شورای عالی دفاع منصوب گردید و به اندازه‌ای با امام (ره) محشور بود كه امام او را سید موسی خطاب می‌كردند؛ پس از آن به عنوان وزیر دفاع به كابینه شهید باهنر راه یافت.

سیدموسی نامجو،‌ در سال 49 ازدواج كرد؛ ثمره این وصلت 3 فرزند (2 پسر و یك دختر) است. دو فرزند شهید نامجو پزشك هستند.از سال 50 كه فعالیت سیاسی به ویژه برای ارتش خطرناك بود. شهید نامجو نوارها و اعلامیه‌های امام را پخش و جابجا می‌کرد.

نامجو در دانشكده افسری پس از پیروزی انقلاب كه محل ضدانقلاب شده بود، با قدرت دانشكده را آنچنان تصفیه و بازسازی كرد كه به صورت دانشكده‌ای مكتبی و اسلامی درآمد.

در زمان نخست وزیری شهید رجایی، وقتی پیشنهاد پست وزارت دفاع را به او دادند، گفته بود، اجازه دهید در دانشكده افسری بمانم، چون اگر دانشكده افسری درست شود، به منزله «فیضیه» ارتش خواهد شد و ارتش شما را درست خواهد كرد.شهید رجایی ضمن تجلیل از او، پست وزارت دفاع را به دیگری واگذار كرد.

نامجو در کنار حفاظت از دانشکده افسری به فکر تأسیس یک ارتش مذهبی – ملی بود و با کمک شهید کلاهدوز و شهید محمد منتظری و شهید اقارب پرست هسته اولیه سپاه پاسداران را پی‌ریزی کردند و شهید کلاهدوز را از ارتش منفک و به مسئولیت سپاه پاسداران گماردند. نامجو با 15 سال تجربه تدریس در دانشکده افسری، به همه مقررات دانشکده آشنا بود و وقت آن رسیده بود که آرزوی دیرینه خود یعنی ساختن ارتش متعهد را جامعه عمل بپوشاند.

او ابتدا برای دانشکده اساسنامه‌ای نوشت که شامل سه بخش عمده بود:1- اصلاح کادر عملی و فرماندهی، 2- اصلاح نظام پذیرش دانشجو، 3- اصلاح نظام آموزشی.

یکی از مشکلاتی پیش روی نامجوی و یارانش،فعالیت پرسنل نظامی در گروه‌های سیاسی بود. این مشکل با پیام تاریخی امام (ره) از بین رفت و مساله گروهک‌ها و وابسته بودن نظامیان به گروهک‌های سیاسی خاتمه یافت.

نامجو با تمام مسؤولیت‌هایش در دو جبهه نظامی و فرهنگی می‌جنگید، کار نظامی او سازمان دادن به ارتش و مسائل ملی و فرماندهی دانشگاه افسری بود و بخش فرهنگی او تدریس در مدارس عالی (پلی تکنیک تهران و مجتمع آموزشی انقلاب) بود که هر دو را به موازات هم انجام می‌داد.

نامجو نهایت سعی خود را در بالا بردن افکار سیاسی دانشجویان به طور صحیح به کار بست و برای آن که دانشجویان را با عملکرد استعمارگران آشنا نماید از دکتر مدنی درخواست کرد تاریخ سیاسی معاصر را که شامل واقعیت‌های تاریخی 200 ساله گذشته ایران بود تألیف و تدوین کند.

 این کتاب با پیگیری مداوم شهید و به همت دکتر مدنی در سه جلد منتشر شد و جزو درس‌های دانشگاه افسری شد.

اگرچه نامجو در دوران کوتاهی بعد از انقلاب حضور داشت ولی امروز ردپای او در همه جای ارتش و وزارت دفاع جلوه گر است و این که امروز دانشکده افسری سابق به دانشگاه افسری یا فیضیه ارتش تبدیل شده است یادگاری از آن بزرگوار است که محیط آموزشی ارتش را به فیضیه ارتش یا مدرسه عشق تبدیل کرد و چراغ این مدرسه عشق هرگز خاموش نخواهد شد.

بعد از پایان موفقیت‌آمیز عملیات ثامن‌الائمه، 5 تن از فرماندهان رده بالای ارتش و سپاه جهت تقدیم گزارش به امام خمینی (قدس سره) عازم تهران می‌شوند و به این منظور یك فروند هواپیمای سی – 130 در ساعت 43: 18 با 40 نفر سرنشین و 27 مجروح و 32 نفر شهدای عملیات ثامن‌الائمه از فرودگاه اهواز به مقصد تهران به پرواز درمی‌آید.

هواپیما در ساعت 59: 19 روز 7 مهرماه در 17 مایلی فرودگاه مهرآباد تهران در جنوب غربی كهریزك دچار سانحه می‌شود و به علتی نامشخص هر چهار موتور هواپیما هم زمان خاموش می‌شوند.

خلبان تلاش می‌كند، هواپیما را در همان منطقه به زمین بنشاند. چرخ‌های هواپیما به وسیله دستگیره دستی باز می‌شود و هواپیما در زمین ناهموار فرود می‌آید و پس از طی مسافتی نزدیك به 270 متر در نقطه‌ای متوقف و بال چپ هواپیما به زمین اصابت می كند. هواپیما متلاشی شده و آتش می‌گیرد كه در نتیجه 49 نفر از سرنشینان هواپیما از جمله سرلشكر سید موسی نامجو وزیر دفاع، سرلشكر فلاحی جانشین رئیس ستاد مشترك ارتش، سرلشكر فكوری مشاور جانشین رئیس ستاد مشترك ارتش،سرلشكر كلاهدوز قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سرلشكر جهان آرا فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر و آبادان شهید شدند.
طبقه بندی: فرهنگ شهادت، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه سوم فروردینماه سال 1390 توسط روح الله پورکرباسدهی
لوگوی دوستانتمامی حقوق این وبلاگ برای رمز شهادتمحفوظ می باشد.